Jak można interpretować „ubrudzoną” serię fotografii Laurel Nakadate?

dnia
Laurel Nakadate, Lucky Tiger # 188, 2009

Cykl „Lucky Tiger” to rodzaj eksperymentu poznawczego. Realizując serię, Laurel Nakadate sfotografowała siebie samą, upozowaną na uwspółcześnioną Lolitę w scenerii przypominającej estetykę kiczowatych kalendarzy, muzycznych klipów czy filmów soft-porno. Fotografie artystka pokazała napotkanym przez siebie mężczyznom, których palce zostały uprzednio wysmarowane czarnym tuszem. „Brud” widoczny na obrazach to odciski ich palców – ślady męskich spojrzeń, obmacujących bezpruderyjnie wizerunek półnagiej kobiety.

Jak podkreśla Nakadate, „brak ubrań służy wprowadzeniu się w upokarzającą, rozbrajającą sytuację”. Nagość sprawia, że fotografie są celowo „brudne” (ang. „dirty”) – dosłownie i w przenośni. Operując środkami typowimi dla sztuki feministycznej, artystka jednocześnie ją podważa. Udostępniając obraz swojego ciała i pozwalając mężczyznom na bezwstydne jego dotykanie, Nakadate uprzedmiatawia swoją bohaterkę („się” – co też może być znaczące w kontekście analizy postaci samej autorki). „Chcę być tą, na którą oni polują, którą się interesują.”. Kobieta ukazana jest jako obiekt konsumpcji, męskiego pożądania. Zdjęcia są więc pretekstem do ukazania prawdy o męskim spojrzeniu na kobietę – łapczywym, pożądliwym i bezwstydnym.

Szczególnie ciekawe jest spojrzenie na twórczość Nakadate w kontekście sąsiadujących z „Lucky Tiger” prac polskich artystek, Teresy Tyszkiewicz i Teresy Murak. Więcej na ten temat w tekście Kasi Mieleszko.

Wszystkie cytaty pochodzą z wywiadu dla magazynu „Believer” z 2006 roku.

____________

Hanna Dyrcz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s