Forma adekwatna do funkcji – wystawa Helmuta Jahna w SARP-ie

dnia

Helmut

Przed nami już ostatnie dni trwania wystawy „Helmut Jahn. Architektura + przestrzeń miejska”. Do 12 października można obejrzeć ją w pawilonie wystawowym SARP przy ulicy Foksal 2. Helmut Jahn to jeden z najbardziej znanych i cenionych współczesnych architektów. Urodzony w 1940 roku w Niemczech, od 1966 mieszka i tworzy w Chicago, choć jego biura projektowe rozsiane są po całym świecie. Najbardziej znane realizacje Jahna to monumentalne, choć lekkie w swojej formie szklane wieżowce.

Helmut Jahn to artysta działający globalnie. Jego budynki znajdują się na różnych kontynentach – w Ameryce, Europie, Azji a nawet w Afryce. Wystawa w SARP-ie prezentuje bardzo różnorodny twórczy dorobek artysty. Na ekspozycji można zobaczyć nie tylko filmy, fotografie, makiety, plany, ale także wiele rysunków i szkiców. Jak sam mówi – przenoszenie pomysłów z wyobraźni wprost na papier nie ogranicza twórcy, a komputer jest jedynie zbędnym pośrednikiem. Oglądając wystawę, widać jak ważna jest dla artysty właśnie ta pierwsza, szkicowa forma przekazu. Archiwum Jahna obejmuje ponad 100 000 rysunków projektów. Wystawa prezentuje wybrane dzieła – zapisy szybkie, ogólne, jak i te dokładnie wymierzone i opatrzone bogatym komentarzem.

Wiele z rysunków architekta mogłoby uchodzić za suwerenne, autonomiczne względem projektów dzieła sztuki. Kreska Jahna, czasem spokojna i powściągliwa, szybko potrafi zamienić się w nerwową i dynamiczną. Rysunki są barwne – architekt zaznacza kolorami naturalne i sztuczne światło oraz najważniejsze i najciekawsze elementy danego budynku.

Drugą obok rysunku kluczową dla Jahna kwestią jest położenie budynku. Projekt zawsze poprzedzany jest dokładnymi badaniami miejsca i jego historii. Dzięki temu architekt nie tworzy odosobnionego obiektu, wyabstrahowanego od zastanego kontekstu, a stara się kształtować przestrzeń miejską. Prawdziwą „wisienką na torcie” jest dla zwiedzających okazała makieta jedynego w Polsce projektu Jahna – świeżo ukończonego warszawskiego apartamentowca Cosmopolitan. Wieżowiec znajduje się przy ul. Twardej i swoją bryłą zamyka ul. Emilii Plater. Jest to budowla 44-kondygnacyjna, której najniższe piętra będą mieścić biura, kawiarnie i inne lokale użyteczności publicznej. Wyższe kondygnacje już niebawem zostaną oddane nowym mieszkańcom Cosmo Tower.

Głównymi organizatorami wystawy są Cosmopolitan, Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, zaś kuratorem jest dr Albrecht Bangert.

Ekspozycję oglądać można do 12.10, w każdy dzień tygodnia w godzinach 10.00-18.00.

Gorąco polecamy i serdecznie zapraszamy!

Paulina Paul

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s